kwietnia 16,2014

5 sprytnych rozwiązań na kuchenny narożnik.

 

 

 

 

Narożnik to często najdroższy metr kwadratowy w  kuchni, nie tylko jeżeli chodzi o cenę, ale również o powierzchnię, która szczególnie w tych małych kuchniach jest na miarę złota.

Najprościej jest powiedzieć - “unikajcie kuchni z narożnikami!”, ale w praktyce bywa z tym różnie. Zebrałam dla Was 5 propozycji na kuchenny narożnik.


1.  Szafka narożna… po prostu


Jedyny sposób żeby wykorzystać kuchenny narożnik prawie w 100% to zamontowanie, najprostszej szafki narożnej z półeczkami z drzwiczkami. Drzwiczki mogą być łamane lub otwierane pod kątem 45 stopni.

Taka szafka jest bardzo pojemna, ale moim zdaniem nie do końca wygodna, na dłuższą metę. Żeby wyciągnąć coś z końca szafki trzeba się nieźle nagimnastykować, albo opróżnić jej zawartość. Plusem na pewno jest niska cena - cała szafka to koszt ok 400 zł.


2.  Szafka narożna z “karuzelą” od Rejs


Dość popularne “karuzele”, czyli półki obrotowe dostępne są w kilku wersjach:


- kosz ½,


- kosz ¾


- kosz D


Każda wersja dostępna jest także w różnych rozmiarach.

Udźwig pojedynczej półki to ok 10kg, regulacja wysokości i niewielka cena (od 100 do 200 zł za pojedynczą półkę) działa na korzyść tego rozwiązania. System jest na pewno ciekawą alternatywą dla zwykłych szafek narożnych - sam fakt, że nie trzeba sięgać głęboko do szafki żeby coś wyciągnąć jest kuszący, ale nie jestem do końca przekonana co do wytrzymałości tego systemu na dłuższą metę.


3.  Le Mans II od Peka


Jakiś czas temu zetknęłam się z systemem firmy Peka, który wg mnie jest dość ciekawy - lepsza wersja tradycyjnej narożnej szafki z karuzelą.

Plusy na pewno są takie, że powierzchnia użytkowa jest większa, a półeczki można regulować. Jedna półka wytrzymuje obciążenie aż do 25 kg, czyli nadaje się do przechowywania ciężkich naczyń! Warto również zwrócić uwagę na to, że nie zajmuje zbyt wiele miejsca: Szerokość frontu do wyboru: 45, 50, 60 cm, a sama szafka ma 90 - 100 cm szerokości.

To co podoba mi się najbardziej w Le Mans  to propozycja użycia systemu również w słupkach narożnych oraz brak konta typowego w narożnikach - szafki otwierają się jak zwykłe drzwiczki bez łamań i skosów.

Cena brutto: od  1470 zł brutto*4. Magic Corner -  Peka


Kolejne rozwiązanie firmy Peka w dwóch wersjach: Standard i Comfort. To naprawdę wygodne i praktyczne rozwiązanie. Szafka otwiera się gładko i cicho.

Fronty, w zależności od potrzeb, dostępne są w trzech rozmiarach: 45, 50 i 60 cm.

Bardzo podoba mi się to, że wszystkie półki wysuwają się całkowicie, tak więc dostęp do naczyń jest bardzo łatwy. Minusem jest wysoka cena - szafki magic corner comfort to kwota od 2 000 zł brutto.    


5. Space Corner - Blum


Osobiście uważam, że jest to najlepsze rozwiązanie na szafkę narożną. Niestety, nie dla wszystkich. W porównaniu do pozostałych szafek - space corner od Blum, zajmuje najwięcej miejsca i jak na razie, występuje tylko w jednym rozmiarze. Rozmiary korpusu to 105cm X 105 cm x 70 cm. Przestrzeń dookoła szuflad jest niestety pusta, ale pomimo tego jest to wg mnie, najbardziej komfortowe i wygodne rozwiązanie.Po pierwsze wybór dowolnej linii szuflad ( są aż 3), po drugie - pełen wysów szuflad,

a po trzecie - możliwość zastosowania organizacji wewnętrznej.


Cena zależna jest od linii szuflad i waha się: od 1500 brutto zł.Jakie inne zadania może pełnić szafka narożna? Cóż...można ją przeznaczyć na kosze do śmieci - te do segregacji, oczywiście :) Narożnik wydaje się być idealnym miejscem do tego typu rozwiązań. Poniżej przykład sortownika do śmieci do szafki narożnej.


Jak już pewnie zauważyliście cena kuchni w dużym stopniu zależy właśnie od nieszczęsnego narożnika ;)

A Wy jakie macie doświadczenia z szafkami narożnymi? Polecacie jakieś rozwiązanie?


Pozdrawiam,

Aleksandra Jankowskaźródła:

 

1. pinterest.com

2. rejs.eu/oferta/szafki-narozne
3. www.peka.pl/pl/product/23/le-mans-ii
4. www.peka.pl/pl/product/24/magic-corner-comfort
5. www.blum.com/pl/pl/04/30/10/news/news_pl/7_rozwiazania_specjalne/
6.http://www.dacter.pl/sortowniki.htm

 


kwietnia 16,2014 12:59 0