października 27,2015

Światło w kuchni? No jasne!

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym spędzam bardzo wiele czasu o różnych porach dnia, wykonując masę czynności. Nie wyobrażam sobie żeby światło nie współpracowało z moimi potrzebami. Dlatego uważam, że temat oświetlenia wart jest… naświetlenia ;)

     Jakość oświetlenia wywiera ogromny wpływ na nasze samopoczucie, aktywność i wydajność. Światło zdecydowanie poprawia atmosferę i warunki pracy, podkreśla i eksponuje dekoracyjne elementy pomieszczenia. Idealnie, kiedy mamy w kuchni okno, choć na pewno, niektórzy pamiętają tzw. „ślepe kuchnie”, czyli klitki bez okien z lat 60. i 70. Na szczęście, nie buduje się już kuchni tego rodzaju. Okno doświetli pomieszczenie, jednak pod wieczór lub w pochmurne dni jesteśmy zmuszeni używać innego źródła światła niż słońce. Zatem, nim zapadnie zmierzch, wybierzmy jego godnego następcę.

 

     Wybierając oświetlenie do kuchni, powinniśmy zwrócić uwagę zarówno na jego barwę, jak i na sposób rozmieszczenia punktów świetlnych. Całkowity komfort zapewni nam zastosowanie wielu źródeł światła, z których będziemy korzystać, w zależności od zapotrzebowania. Ze względu na funkcję pełnioną w naszej kuchni, podzieliłabym rodzaje oświetlenia na grupy: centralną, roboczą i dekoracyjną.

 Przy wyborze źródła światła należy kierować się przyjętą zasadą, że barwa ciepła sprzyja relaksowi, natomiast barwy zimniejsze pobudzają organizm do większej aktywności, zatem różne strefy kuchenne będą potrzebowały indywidualnego dobrania barwy światła.

  

Światło główne (centralne) wcale nie musi być intensywne – istotniejsza jest jego równomierna emisja świetlna. Zależy nam przecież, by oświetlić sprzęty, bez kładzenia się cieni. Efekt ten, współcześnie, uzyskuje się rozmieszczając w suficie oprawy rozpraszające światło i imitujące barwą światło słoneczne. Zwolennicy tradycyjnych lamp sufitowych decydują się na ich zwielokrotnienie dla lepszego rozproszenia światła. Ważne jest, aby dobrać liczbę i moc żarówek, ponieważ np. trzy tradycyjne 40 Watowe żarówki dadzą dokładnie tyle światła, co jedna setka ale zużywają znacznie więcej energii.

Przykład wspaniale rozświetlonej aranżacji kuchni w Trójmieście autorstwa gdyńskich architektów z Formativ.

Światło robocze ma ułatwić nam pracę w kuchni, głównie w strefie roboczej: blat, kuchenka i zlewozmywak. Lodówka akurat emituje własne, wewnętrzne i niezwykle pociągające światełko ;). Kuchenna płyta najczęściej wyposażona jest w okap, który doświetla nam strefę gotowania.

Okapy, firmy Elica, łudząco przypominające lampy dekoracyjne.

Aby oświetlić blat stosuje się rozmaite systemy podszafkowe, montowane w spodach wiszących mebli. Źródłem światła stają się tu obecnie moduły LED wypierające przestarzałe już oprawy halogenowe. 

Przykłady zamontowania oświetlenia ledowego w systemach szafek górnych.

Tradycyjne doświetlenie halogenowe.

Światło dekoracyjne ma zadanie podkreślić i zaakcentować wybrane szczegóły naszej aranżacji. Można też za pomocą trików świetlnych zamaskować niedoskonałości architektoniczne. Wiele punktów świetlnych rozproszonych w różnych częściach kuchni nada wrażenie przestrzeni. Intensywne oświetlenie jednej ściany w kuchni optycznie poszerzy wąską kuchnię. Jasne oświetlenie ledowe wyprowadzone zza listwy podsufitowej może optycznie podnieść niewysoki sufit. Wydobywa ono detale, rzeźbi krawędzie i dodaje charakteru.

Kuchnie w Gdańsku, projekty Pracowni Formativ - przykład na niezwykle ciekawe zastosowanie światła dekoracyjnego.

Ledy w kuchni – efektowne, równomierne podświetlenia. 

 

     Klamrą spinającą powyższe punkty jest światło nad stołem, pełni ono każdą z tych funkcji po trosze. W kuchniach otwartych na część jadalnianą wyróżnia to miejsce i nadaje mu charakteru. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest lampa w formie efektownego zwisu, estetycznie komponująca się z pomieszczeniem. Należy odpowiednio dobrać długość przewodu oraz uważać na moc żarówek, aby nie zasłonić sobie widoku na współbiesiadników, a także aby iluminacja nie oślepiła nas przy stole. Polecam w tym miejscu światło o ciepłej, relaksującej barwie.

Kuchnia w Sopocie, autorstwa architekta Jana Sikory – fantastyczny przykład współistnienia funkcji świetlnego wydzielania.

     Skierujmy teraz światło na nasze portfele. Wycena kuchni obejmuje często koszt mebli kuchennych, wyposażenia, kafli i robocizny. Na plan dalszy schodzi zaplanowanie budżetu dla oświetlenia. Jeśli nie przemyślimy tego na etapie wyceny kuchni, suma wydatków może nas zaskoczyć i wymusić użycie tańszych i mniej efektownych produktów. Koszt oświetlenia roboczego i dekoracyjnego zależy w głównej mierze od wyboru rozwiązań jego rozmieszczenia, ilości punktów świetlnych i źródła emisji. Do tańszych rozwiązań należy oświetlenia halogenowe, natomiast moduły ledowe wymagają wydania większej sumy. Należy rozważyć, czy zainwestowanie większej kwoty na początku, nie zwróci się z czasem w formie znacznych oszczędności związanych z kosztami energii elektrycznej. Ledy mają też długą żywotność, wróżę im zatem świetlaną przyszłość ;).

 

     Więcej inspirujących i rozświetlonych pomysłów znajdziecie w naszej wyszukiwarce kuchni. A ja zachęcam gorąco do starannego przemyślenia kwestii oświetlenia. Dobrze dobrane i rozmieszczone stanowi o sukcesie każdego projektu. Pokażcie swoją kuchnię w jak najlepszym świetle.

Pozdrawiam,

Aleksandra Jankowska

 

źródła zdjęć:

główne zdjęcie

1. http://www.modernhome.pl/Zarowki-LED-cinfo-pol-46.html
2. K123
3. http://www.elicacollection.pl/okapy-wyspowe.html
4. http://www.dacter.pl/ledprofile.htm
5. http://www.denovo.pl/Wieniec-dolny-podswietlany-p39.html
6. http://www.meblo-sfera.pl/mebel-rust.html
7. http://www.leroymerlin.pl/porady/projekt/meble-kuchenne-i-lazienkowe/oswietlenie-wkuchni
8.9.10 - K123

października 27,2015 11:28 0