lipca 8,2013

Szklany fartuszek - czyli jakie szkło nadaje się na ścianę w kuchni?

Szkło to wdzięczny materiał, który zdobywa coraz większą popularność. Idealnie nadaje się do ozdobienia i zabezpieczenia miejsc pomiędzy blatem, a górnymi szafkami. Szkło jest nie tylko łatwe w czyszczeniu (brak fug), ale i wytrzymałe na uderzenia. Taka szklana okładzina jest nowoczesna, atrakcyjna i pozwala na wiele artystycznych wariacji.

szkło hartowane, tzw. bezpieczne (jeżeli już pęka to na drobne i nieostre kawałki) jest odporne na uderzenia oraz  na wysoką temperaturę – dlatego m.in. możemy go umieścić nad kuchenką. Ponadto jest łatwiejsze w utrzymaniu od zwykłego szkła. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szkła hartowanego: matowe, barwione, z nadrukiem oraz bezbarwne tzw. optiwhite ( bez zielonkawej poświaty).

 

O czym warto jeszcze wiedzieć? - po zahartowaniu szkła nie można już nic w nim wyciąć, więc wszelkie otwory na gniazdka, należy zaplanować wcześniej.

Mocny, żywy akcent jak ta, zielona szyba, idealnie pasuje do nowoczesnej kuchni.

Mleczna, hartowana szyba z ornamentem.

 

Szkło przeźroczyste, działa również jak lustro. Optycznie powiększa i dodaje wnętrzu powietrza.

 

szkło laminowane składa się z 2-3 warstw szkła klejonego żywicą lub folią polimerową i tak jak szkło hartowane zalicza się do tzw. szkieł bezpiecznych  (pękając zostaje na folii). Jego zaletą jest to, że pomiędzy szklanymi taflami można umieścić wybraną przez nas grafikę, ulubione zdjęcie. Można również połączyć z innymi materiałami jak np. z tkaniną, fornirem  czy stalą. Niektóre firmy w swojej ofercie posiadają również szkło dekorowane naturalną trawą lub suszonymi kwiatami  – takie rozwiązanie daje bardzo ciekawy efekt jeżeli dodatkowo podświetlimy szkło od dołu i góry ledami. 

Zalamnowana trawa, podświetlona. 

Dowolne motyw graficzne zalaminowane pod szybą.

Czerwona szyba ze wzorami na tle białej kuchni wygląda bardzo efektownie.

 

 

Lacobel  to dość popularne szkło, którego jedna strona (ta od strony ściany) pokryta jest specjalnym lakierem. Do dyspozycji mamy aż 27 kolorów. Błyszcząca powierzchnia o jednolitym, żywym lub metalicznym kolorze będzie prezentować się niezwykle efektownie w nowoczesnych kuchniach.
Tradycyjne szkło lacobel nie jest hartowane. Dlatego nie montuje się go bezpośrednio nad kuchenką (ale można temu zaradzić np. montując coś w rodzaju cokołu 7 - 10 cm i  dopiero od tej wysokości umieszczając szkło)

Lacobel T jest ulepszoną wersją posiadającą wszystkie zalety szkła lacobel plus dodatkową – można je hartować.

Jednolity, błyszczący i żywy kolor, pięknie ożywi miejsce nad blatem.

Zwykłe szkło. Najczęściej używane to typu float – szkło bezbarwne z zielonkawą poświatą i optiwhite – bezbarwne, białe. Są to szkła, które można poddawać m.in. hartowaniu, piaskowaniu, metalizowaniu i laminowaniu. Jednak same w sobie nie są ani bezpieczne, ani odporne na uderzenia i na wysoką temperaturę. Istnieją, oczywiście, domowe sposoby na takie szkło. Po pierwsze ważne żeby tafla szkła miała min.4 mm Po drugie należy od spodniej części podkleić je folią w celu wzmocnienia.
Tak jak w przypadku szkła lacobel , najlepiej umieścić szkło tego typu nad cokołem.


Szkło to również lustro. Jest ono także ciekawą alternatywą dla płytek. Pasuje do nowoczesnych kuchni oraz tych w stylu retro. Powiększy optycznie kuchnię… ale uwaga , bałagan też powiększy -  dwukrotnie.  Dlatego jeżeli jesteś z tych co jednak używają blatu, znalazłam dla Ciebie nieco inne propozycje.

Lustrzana mozaika odbije światło, a nie przedmioty, które znajdują się w kuchni.

Antyczne lustro, któremu zabrudzenia dodadzą jedynie uroku.

Patynowane płytki lustrzane sprawdzą się w kuchni nowoczesnej i retro.

 

Orientacyjne ceny*

Cena szkła  za m2 /netto 

*podane ceny są cenami orientacyjnymi. Cena za m2 zależy od grubości szkła, indywidualnych wytycznych klienta oraz wykonawców.

- szkło hartowane 4mm : od ok. 340 zł

- szkło laminowane: od ok. 200 zł

- szkło laminowane z grafiką: od ok 250 zł

- Lacobel 4mm od ok. 170zł

- szkło float 4mm od ok. 100zł

- szkło optiwhite 4mm od ok. 160zł

- Lustro od ok. 120 zł

 

Dodatkowe usługi:

Wiercenie otworów – ok. 15zł/szt

Szlif krawędzi – ok. 10 zł/mb

Montaż – ok. 130 zł/mb

 

 

 

Osobiście bardzo podobają mi się laminowane szkła dekorowane trawami oraz patynowane lustra. A  Wam, które rozwiązanie najbardziej przypadło do gustu?

 

 

Pozdrawiam,
Aleksandra Jankowska

G+

 

1 - http://airlase.com/glass-splash-backs-for-kitchens/
2 -
http://houseandhome.com/blogs/house-home-daily/bijou-backsplash-tiles
4 -
http://kitchenmaking.com/kitchen-backsplash-ideas/
5 -
http://backsplashglass.us/
6 -
http://www.nextelements.com/modern-kitchen-backsplash-ideas-in-various-designs/floral-red- graphic-backsplash-ideas-plus-7 - dual-alumunium-basin-and-wood-chair-with-seat-cushion/
8 -  
http://www.housetohome.co.uk/room-idea/picture/kitchen-wallpaper-our-pick-of-the-best/2
9 - http://www.oknonet.pl/szklo/szyby_pojedyncze/hartowane/news,16437,gallery,1.html
10 - http://claramillan.blogspot.com/2011/06/glass-mirror-backsplash.html
11 -
http://thehouseofkatherineleigh.com/definitely-not-a-boring-backsplash/
12-  
http://www.apartmenttherapy.com/-after-seeing-a-handful-102897

lipca 8,2013 16:11 0