października 17,2015

Tapeta w kuchni

Zakończyliśmy fazę projektowania mebli, poszukiwania rozwiązań, dobierania osprzętu i zostajemy z dylematem – co na ścianę w kuchni? Jaka dekoracja ścian będzie współgrała z kolorem frontów i nada niepowtarzalnego charakteru? Proponuję postawić na tapety. Dają one nieskończoną możliwość aranżacji i zabawy przestrzenią, bez specjalnie dużego nakładu czasu i pracy.

Tapeta w kuchni sprawdzi się równie dobrze jak płytki, trzeba tylko pamiętać o kilku rzeczach, tak aby służyła nam przez długi czas. Ściany w kuchni są dość wymagające – zwłaszcza na tzw. fartuchu kuchennym, czyli przestrzeni między blatem a szafkami, narażone są na największe zachlapanie i zabrudzenie. Postawcie zatem na praktyczność na równi z estetyką i zastanawiając się jaka tapeta do kuchni - wybierajcie tapety, które dają się myć, a nawet szorować. Są specjalne winylowane powierzchnie, które nie absorbują wody i nie zmieniają koloru po kontakcie z nią. Na etykiecie oznaczone są symbolem trzech fal i szczotki. Jeżeli jednak postanowiliście położyć na fartuch płytki ceramiczne, pozostałe ściany możecie dekorować tapetami o niższych parametrach zmywalności (dwie fale na etykiecie). Poniższa tabela pomoże wam poruszać się wśród sygnatur umieszczanych na rolkach:

 

 

Sygnatury mieszczą się na etykiecie każdej tapety, a jeżeli wybieracie wzór z katalogu to wystarczy odwrócić stronę i tam są wszystkie potrzebne oznaczenia. 

Tapety w kuchni aranżują się bardzo wdzięcznie, toteż wybór konkretnego wzoru może być dyktowany zarówno ogólnie panującą modą, jak i osobistymi upodobaniami. Także zmiana aranżacji wnętrza nie jest kłopotliwa, ponieważ większość proponowanych na rynku tapet wykonywana jest na podłożu flizelinowym, co umożliwia bardzo szybkie usunięcie tapety, bez konieczności mozolnego skrobania poprzedniej warstwy i bez uszkodzeń ściany. Poniższe przykłady stanowią najlepszy dowód na to, że dekoracja ścian w kuchni za pomocą tapety jest świetnym rozwiązaniem.

 

 Kuchnia w stylu rustykalnym z niezwykle modną, w tym sezonie, tapetą w kratę , inspirowaną oczywiście angielskimi wnętrzami.

 

 Skandynawski klimat kuchni podkreślony tapetą w geometryczne wzory.

 

Kuchnia chabby chic, pełna eklektycznych dodatków, dopełniona kobiecą tapetą z ornamentem botanicznym.

Kuchnia z tapetą stylizowaną na stary ceglany mur. Tapeta wydobyła loftowy charakter aranżacji i podbiła gamę szarości.

 

Tapeta w kuchni nie musi zajmować całej powierzchni ściany – może ją wyróżnić, tak aby podkreślić najbardziej reprezentacyjną część pomieszczenia, lub wydzielić strefę, która waszym zdaniem najgodniej będzie się prezentować.

Bardzo indywidualną i zabawną formą „tapety”, której wzornictwo i kolorystyka w zupełności zależna jest od wyobraźni klienta, jest naklejka ścienna.

Moja propozycja na jej użycie w tej kuchni to proste liternictwo (dekosign.pl), dopasowane charakterem do nowoczesnych form zabudowy, świetnie wpisujące się w zabawny klimat tej słonecznej kuchni.

Motywujący napis może podczas porannej bieganiny zastąpić filiżankę kawy :)

 

Jeśli nie macie ochoty na żaden charakterystyczny wzór znajdziecie wśród katalogów takie tapety, które tylko kolorem i fakturą „doprawią” do smaku waszą kuchnię. Coraz doskonalej oddane struktury lnu, rattanu, drewna, betonu i skóry mogą wspaniale współgrać z resztą użytych materiałów. Jakość i różnorodność oferty tapetowej daje praktycznie nieograniczoną możliwość zaaranżowania ścian w kuchni. Wierzę że znajdziecie w niej coś dla siebie!

Pozdrawiam,

Aleksandra Jankowska

 

 

 

 źródło:
1. http://www.home-designing.com/2014/10/2-simple-super-beautiful-studio-apartment-concepts-for-a-young-couple-includes-floor-plans
2. http://www.lovingit.pl/zdjecie,21825,tapeta-w-kratke-w-aranzacji-bialej-kuchni-skandynawskiej-z-oliwkowymi-talerzami.html
3.http://www.domzpomyslem.pl/wnetrza/galeria-wnetrz/kuchnia/styl-nowoczesny/tapeta-w-kuchni,ta3:21,in12661.htm
4.http://www.domosfera.pl/wnetrza/56,93228,9825243,tapeta-na-kuchennej-scianie,,4.html
5. https://paperonwall.wordpress.com/2014/07/30/zbior-ciekawych-fototapet-w-kuchni-zainspiruj-sie/
6. jankowskadesign.pl/newsy/projekt-kuchni-w-koszalinie/

 

 

 

 

 

października 17,2015 19:42 0